Zaznacz stronę

Jest wiele czynników, które wpływają na skuteczność strony internetowej. W tym krótkim artykule jednak chciałbym się skupić na 3 najważniejszych, które według mnie są najczęściej zaniedbywane a mają największy wpływ na skuteczność w osiąganiu celu.

Określony cel

Właśnie! Czy Twoja strona ma określony cel jej istnienia? Jaką jedną główną rolę ma spełniać? Tylko nie mów, że ma dobrze wyglądać, bo jeśli naprawdę tak myślisz, to znaczy, że nie potrzebujesz strony internetowej, ale nie wiesz jak skorzystać z Internetu by szybciej osiągać swoje biznesowe cele. Zastanów się co chcesz osiągnąć poprzez stronę. Chcesz aby odwiedzający ją internauta skontaktował się z Tobą? A może chcesz, żeby kupił Twoją książkę albo usługę? Być może chcesz tylko poinformować go o czymś bardzo istotnym? Strona powinna mieć jasno określony cel, ponieważ wtedy można ją zaprojektować tak, by w jak najbardziej bezpośredni sposób prowadziła do realizacji tego celu. Warto tu także posługiwać się narzędziami analitycznymi i testami A/B aby szybko określić jak ma wyglądać strona spełniająca ów określony cel.

Bezpieczeństwo

Każdy przyzna, że bezpieczeństwo w Internecie jest ważne, lecz mimo to wiele firm traktuje to po macoszemu. Weźmy pod uwagę chociażby brak certyfikatu SSL, co aktualnie powoduje komunikat w przeglądarkach, że strona nie jest bezpieczna. Nie będę się już zagłębiał w kwestie tego, jak bardzo ułatwiamy takim postępowaniem potencjalne ataki na stronę i wykradanie danych osobowych. Zamiast tego zwrócę uwagę na dwie inne, myślę, że równie istotne dla Ciebie sprawy. Po pierwsze strony które aktualnie nie dbają o bezpieczeństwo mogą odstraszać klientów. Ciężko przecież podawać swoje dane osobowe przy zamówieniu na stronie, na której przeglądarka ostrzega, że wchodzimy na własne ryzyko (w przypadku zainfekowanych stron) lub informuje, że strona nie jest zabezpieczona (w przypadku braku certyfikatu SSL). Po drugie Google faworyzuje strony bezpieczne, posiadające certyfikat SSL, bez podejrzanych skryptów. To oznacza, że nawet jeśli mamy zdrową stronę, bez złośliwych skryptów, nie posiadając certyfikatu SSL, musimy liczyć się z tym, że w wynikach wyszukiwania będziemy daleko za konkurencją, która już posiada certyfikaty SSL na swoich stronach.

Mobilność

Czy Twoja strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym takim jak smartfon albo tablet? W dzisiejszych czasach ludzie spędzają mnóstwo czasu przy telefonie i wiele rzeczy także załatwiają przez telefon, stukając palcem w ekran. Co więcej, to sprawia, że są bardziej wybredni. Jeśli wejdą na stronę, która źle się wyświetla na telefonie, po prostu zrezygnują i poszukają innej firmy, z lepszą stroną. Sam również obserwując moich znajomych zauważyłem, że niejednokrotnie ich komputery długo stoją nieużywane, bo generalnie (prawie) wszystko załatwiają ze smartfona. Zatem chyba nie chcesz tracić potencjalnych klientów, tylko dlatego, że Twoja strona nie wyświetla się właściwie na urządzeniach mobilnych? Warto to zmienić i zadbać o nowoczesną responsywną stronę internetową. Idąc dalej można nawet pokusić się o stronę internetową, która będzie dostarczać informacji klientom nawet, gdy nie będą w zasięgu Internetu (Progressive Web Applications). Weź także pod uwagę, że Google także faworyzuje strony przyjazne urządzeniom mobilnym, zatem warto to uwzględnić przy pozycjonowaniu.

Podsumowując: warto spojrzeć na swoją stronę pod kątem bezpieczeństwa (to także kwestia zgodności z RODO), responsywności oraz skuteczności osiągania celu. Pamiętaj zatem o tym, że strona internetowa to bardzo ważne narzędzie marketingowe, które może przyspieszyć znacząco rozwój Twojej działalności.