Zaznacz stronę

Aktualnie tylko 2,18% stron używa SSL. By postawić stronę internetową nie potrzebujesz SSL. Strona będzie świetnie działać również bez SSL. Mimo to jest kilka kwestii, które sprawiają, że dobrze jest się zaopatrzyć w certyfikat dla własnej domeny i własnego dobra.

Czym jest HTTPS? To szyfrowana protokołem SSL (dokładniej TLS) wersja protokołu HTTP. Prościej mówiąc to protokół, który korzystając z certyfikatów SSL zabezpiecza połączenie między komputerem internauty a Twoją stroną internetową. Taka „internetowa bezpieczna linia”.

Dlaczego warto zabezpieczyć połączenie z Twoją stroną?

Po pierwsze HTTPS jest szybsze, dzięki czemu, Twoja strona znacząco przyspieszy. Świetnie prezentuje to test, który znajdziesz pod odnośnikiem: https://www.httpvshttps.com/. Jak zauważysz, wersja HTTPS ładuje się tam prawie 9 razy szybciej. Jak wykazują rozmaite statystyki, użytkownicy są niecierpliwi i nawet 40% ludzi opuszcza stronę jeśli ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Jeśli prowadzisz sprzedaż na stronie, to jest to 40% potencjalnych klientów, którzy mogli wydać u Ciebie pieniądze.

Szybsze ładowanie strony wpłynie także pozytywnie na jej pozycjonowanie (SEO) w wyszukiwarce Google. Co więcej nie tylko prędkość ma znaczenie. Firma Google ogłosiła, że to czy strona jest serwowana przez HTTPS jest jedną ze składowych, którą wykorzystują do obliczania pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Jeśli Twoja strona przetwarza wrażliwe dane lub umożliwia logowanie się, to wręcz Twój obowiązek aby zapewnić bezpieczne połączenie z serwerem. Jest to implikacją nie tylko aktualnego prawa, ale także zachowań internautów. Znakomita większość kupujących porzuca koszyk, jeśli zauważa, że dane płatnicze zostaną wysłane przez niezabezpieczone połączenie.

Bez HTTPS trzecia strona (np. atakujący) może również zmodyfikować dane otrzymywane przez użytkowników z Twojej strony. W ten sposób mogą dodawać reklamy lub złośliwe oprogramowanie lub inne treści, których wolisz nie mieć na swojej stronie.

Jak widzisz posiadanie strony na HTTPS ma same plusy, zatem jeśli jeszcze do tej pory nie masz certyfikatu SSL dla swojej domeny, to może warto to zmienić. Najprostszy certyfikat (Let’s Encrypt) jest bezpłatny i jest udostępniany przez wiele firm hostingowych domyślnie w panelu administracyjnym serwera. Ja korzystam z dhosting.

Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy, udostępnij go. Niech inni właściciele stron internetowych również się o tym dowiedzą.