Recenzja Revolut

Czym jest Revolut? To rodzaj konta rachunkowego opierającego się głównie na aplikacji mobilnej i dołączanej do niej karty płatniczej. Myślę, że jest to doskonałe, nowoczesne spojrzenie na obsługę finansów osobistych (konta firmowego jeszcze nie testowałem). Przyjrzyjmy się szczegółom.

Co to w ogóle za firma?

Usługę prowadzi angielska spółka Revolut Ltd, która została autoryzowana przez FCA (Financial Conduct Authority, organ nadzoru finansowego). Zatem nie jest to firma krzak, a legitymowana firma finansowa. Firma wystartowała w 2015 roku i do tej pory zyskała ogromną popularność w wielu krajach. W ubiegłym roku uzyskała od Centralnego Banku Europejskiego licencję bankową, co oznacza, że nasze pieniądze są tam tak samo bezpieczne, jak w banku (jakkolwiek rozumiemy bezpieczeństwo banków ;)). Jeśli jednak myślisz, że zakładając tam konto, możesz się spodziewać standardowej bankowej strony, systemu i aplikacji, to jest to zły kierunek myślenia.

Charakterystyka

Samo użytkowanie Revolut bardziej przypomina korzystanie z aplikacji do finansów osobistych niż z bankowej karty płatniczej. W ofercie są dostępne 3 plany kont osobistych (w tym jedno darmowe) oraz 4 plany kont biznesowych (w tym także jedno darmowe). Skupmy się jednak na darmowym koncie osobistym, ponieważ jest według mnie świetną alternatywą dla kont bankowych. Co dokładnie otrzymujemy? Czytaj dalej.

Rachunki

W ramach darmowego konta otrzymujemy bezpłatne konto w Wielkiej Brytanii, darmowe konto Euro IBAN. To oznacza, że możemy otrzymywać płatności poprzez tradycyjne podanie numeru konta. Pieniądze trafią od razu na nasze konto Revolut.

Portfele walutowe

Konto możemy podzielić na różne portfele walutowe i przetrzymywać na koncie pieniądze w różnych walutach. Do dyspozycji mamy ponad 150 walut i kryptowalut którymi możemy płacić. Wymieniać możemy pomiędzy 29 walutami FIAT do 20 tysięcy zł miesięcznie bez żadnych ukrytych opłat, po międzybankowym kursie wymiany. Dzięki temu nie musimy się obawiać prowizji za przewalutowanie albo śmiesznie niekorzystnych kursów wymiany. Otrzymujemy również automatyczną konwersję. Jest to jedna z moich ulubionych opcji, możemy ustawić w aplikacji, by zrobiła automatyczną konwersję na inną walutę, gdy kurs osiągnie ustawiony przez nas poziom. Dzięki temu możemy mieć różne waluty na koncie i wykonać ich wymianę, gdy kurs będzie na satysfakcjonującym dla nas poziomie.

Zarządzanie wydatkami

Aplikacja Revolut posiada także przyjemną w obsłudze funkcję zarządzania wydatkami. Możemy ustalić budżety na różne kategorie wydatków. Każdy wydatek możemy przypisać do innej kategorii i obserwować poziom wydatków w zależności od kategorii, sprzedawcy, czy kraju. Aplikacja także obserwuje trendy wydatków i cyklicznych płatności przedstawiając w wyniku prognozę przyszłych wydatków.

Sejfy

Jedną z interesujących funkcjonalności jest także sejf. W aplikacji możemy ustawiać dowolną ilość sejfów, do których odkładane będą oszczędności na określony cel (jakiś większy zakup, wakacje, poduszka finansowa itp). Do sejfu możemy robić dobrowolne wpłaty lub ustawić aplikację by wykonywała drobną wpłatę do sejfu przy każdej transakcji kartą. Myślę, że to bardzo przyjemny sposób na oszczędzanie.

Wypłaty z bankomatów

W ramach darmowego planu możemy wypłacać miesięcznie z dowolnego bankomatu w kraju i za granicą do 800 zł (lub równowartość w innej walucie). W planach płatnych ten limit jest większy. W aplikacji (w szczegółach planu) zawsze jest jasno przedstawiona kwota już wykorzystana. Po przekroczeniu wypłatami z bankomatów kwoty 800 zł, płacimy 2% prowizji od każdej wypłaty z bankomatu.

Składki

Ciekawą opcją jest także podział rachunku pomiędzy wielu użytkowników Revolut, co umożliwia łatwą obsługę różnego rodzaju składek, czy rozliczeń ze wspólnych zakupów.

Pozostałe

Oczywiście nie brakuje funkcji znanych z innych aplikacji bankowych, takich jak zatwierdzanie płatności kartą w aplikacji, płatności cyklicznych, darowizny na organizacje charytatywne, wydruki potwierdzeń płatności, czy uproszczona lista historii transakcji. W planach płatnych możemy także liczyć na concierge, wstęp do stref wypoczynku na lotniskach, ubezpieczenia zdrowotne i od opóźnionych lotów, czy zagubionych bagaży. W najwyższym planie osobistym dodatkowo jest także zwrot z każdej transakcji w wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą.

Podsumowanie

Myślę, że Revolut ma duże predyspozycje do tego by wstrząsnąć już nieco skostniałym systemem bankowym. Posiada ładną i przyjemną w obsłudze aplikację. Płatności kartą są bezproblemowe, zarówno w Internecie jak i w świecie realnym. Zwłaszcza, że konwersja pomiędzy walutami nie ma dodatkowych ukrytych kosztów. Serdecznie polecam! 🙂

Promocja

Aktualnie do końca sierpnia trwa promocja w Revolut, w której po założeniu konta można otrzymać 20 zł za samą rejestrację. Trzeba tylko spełnić warunki promocji. Owe warunki to:

  • trzeba się zarejestrować klikając tutaj,
  • dodać do konta pieniądze poprzez przelew lub płatnością z dowolnej karty płatniczej,
  • zweryfikować swoją tożsamość,
  • zamówić fizyczną kartę płatniczą Revolut,
  • wykonać transakcję kartą Revolut.

Uwaga: ten artykuł jest jedynie recenzją usługi jaką świadczy Revolut. Dokładne informacje na temat ich usług znajdziesz na stronie oficjalnej Revolut.

Dodaj komentarz